JednodruhovkaSměsiLimitkaInstantVzorkyPříslušenstvíVoucheryZimní káva

Pražení kávy

Pražení kávových zrn je opravdovým uměním. Čerstvá pražená káva z pražírny, připravovaná bezprostředně před konzumací má výraznou chuť i aroma, které získává právě pražením. V případě, že nestačí jednodruhová káva, procesu pražení většinou předchází kombinace kávových zrn vytvářejících unikátní kávové směsi. Výrobou směsí kávy vzniká jedinečná chuť a aroma, přičemž výsledkem je také trvalý nezaměnitelný vjem při pití každého šálku kávy.

Při pražení kávy probíhá koloběh horkého vzduchu, kterému jsou promíchávaná zrna vystavena. Tím je zaručeno stejnoměrné opražení všech zrn. Přepražená káva má tmavší barvu, zatímco méně pražená je světlejší, ideální je tedy střed. Většina pražících strojů je plynových a pracuje při teplotách kolem 290 °C. Už v prvních minutách vystupuje vlivem vysokých teplot voda ze zrn. 

V důsledku toho ztratí zrna i zbývající vlhkost, prasknou. Díky vysoké teplotě dochází k chemickým reakcím: škrob se mění na cukr, vytvářejí se různé kyseliny, zatímco jiné se odbourávají. Vlhkost a kysličník uhličitý se odpaří a při silnějším pražení se vytváří uhlík.

Zlomová teplota při pražení kávy je 203-205 °C kdy se mění barva zrn z bledě zelené na tmavohnědou a na povrch vystoupí oleje. Dochází k rozkladu látek teplem, tedy Pyrolýze. V této fázi je důležité rozhodnout, kdy je káva upražena. Bezprostředně po upražení se káva ochlazuje na speciálních sítech převážně vzduchem, ale také postřikováním vodou, aby se zabránilo pokračování pražícího procesu a aby nedošlo k výraznější ztrátě eterických olejů. Čím rychleji se upražená kávová zrna zchladí, tím lépe. Cca po 3 dnech se jemné aroma vyrovná. Káva je poté v pražírně balena do spotřebitelských a transportních obalů, přičemž je pro zachování a prodloužení trvanlivosti kávy užíváno balení v ochranné atmosféře a vakuu.

Na co si dát při pražení pozor?

Velikost a tvar kávového zrna je nutno vzít v úvahu při pražení kávy. Velká zrna vyžadují větší opatrnost při pražení než malá zrna. Jsou jemnější a mohla by se snadno spálit.

U zrn, pražených při nižší teplotě, než je nutné, nebo kratší dobu, nevystupují aromatické oleje na povrch a káva dostává " rozmazanou" chuť.

Pokud se káva praží při příliš vysoké teplotě nebo dlouho, chutná nápoj slabě a spáleně.

Kyslík a v omezené míře i světlo jsou největšími nepřáteli čerstvě pražené kávy, protože už bezprostředně po upražení ztrácí jejich vlivem vůni.

21.3.2018
#pijtedobrekafe
Doprava a platbaObchodní podmínkyReklamaceKoupíte násZásady zpracování osobních údajůDOPLECHU.CZKe stažení