JednodruhovkaSměsiLimitkaInstantVzorkyPříslušenstvíVoucheryZimní káva

Židle pod stromeček

 transparentní účet 000000-5582857399/0800


Zatímco celé Česko si 17. listopadu 2009 připomínalo dvacet let od sametového boje za svobodu a demokracii a v Praze na Národní zpívala Joan Baez pro tisíce účastníků vzpomínkového pochodu, v děčínské nemocnici bojoval o život malinký človíček. Přišel na svět císařským řezem ve 34. týdnu těhotenství, s APGAR skóre 0-0-0, porodní váhou 1400 gramů a dostal jméno Honzík. Vzácné těhotenské komplikace, které byly příčinou jeho dramatického vstupu na tento svět, mohly být lékařem pečujícím o maminku rozpoznány, leč nebyly. Během jediného dne se tak jeho rodičům, manželům Šuberovým, změnil celý život. 

Nekonečné minuty bez kyslíku nezůstaly pro Honzíka bez následků; dětská mozková obrna, spastická kvadruparéza, Westův syndrom, centrální porucha zraku a další přidružené diagnózy. Začal nekonečný koloběh lékařských vyšetření, rehabilitací, cvičení, pobytů v lázních, shánění zdravotních pomůcek, ale i vyčerpávajících bojů jeho rodičů s úřední byrokracií a lidskými předsudky. 

Letos bude Honzíkovi devět. Přestože tenhle droboučký klučina nemluví, nechodí, sám nesedí a péči a speciální zdravotní pomůcky potřebuje takřka non stop, už v první vteřině setkání pochopíte, že za velkými kukadly se skrývá vnímavá duše. Pronikavým pohledem prohlíží všechno a všechny a kdyby mohl mluvit, dozvěděli bychom se spoustu zajímavého. Maminka mi dává za pravdu. „Honzík je dítě zakleté ve vlastním těle,“ říká. Miluje lidi a rušnou společnost, je šťastný, když má okolo sebe o dva roky mladší sestřičku. Zbožňuje jízdu autem, baví ho svižné projížďky na vozíku, které mu dopřává tatínek. Rád baští a poslouchá hudbu. „Radost na něm poznáte,“ doplňuje maminka Nina. „Když mu třeba řekneme, že pojede autem, výská a piští radostí.“ 

Od loňského roku Honza navštěvuje i školu. Z Děčína do speciální základní školy v Ústí nad Labem ho vozí školní autobus pro hendikepované děti. „Školu miluje. Zprvu jsme se obávali, jak to bude zvládat, ale je tam šťastný. Díky tomu mohu alespoň šest hodin denně pracovat.“ vysvětluje maminka.

Přes všechny problémy by Šuberovi neměnili a svůj úděl berou s pokorou a s nadhledem. Prostě to tak je, říkají. O soucit a litování nestojí a žijí v rámci možností normální život. Pokud se ale zeptáte napřímo, připouštějí, že co se týče finanční situace, mohlo by to být lepší. Přestože oba pracují, na některé pomůcky a rehabilitace, které by Honza potřeboval, prostě v rodinném rozpočtu nezbývá. 

Momentálně Honzovi chybí školní židlička, která stojí bezmála 60.000 korun. „Jednu máme doma, na tu jsme získali příspěvek. Nárok na něj máme ale jen jednou za deset let. Honza by potřeboval druhou židličku do školy.“ Speciální židlička vypadá jako kříženec vysoké jídelní židličky pro miminka a sedačky ve formuli 1.

Honzův osud nám není lhostejný. A proto jsme se my v Caffé08, narození pod šťastnější hvězdou, rozhodli Honzíkovi a jeho rodičům pomoci. Rádi bychom tuto židli zabalili Honzovi pod stromeček! Z každého vánočního balíčku věnujeme na židličku 50 Kč, a pokud budete chtít přispět více, můžete poslat libovolnou částku na transparentní účet 000000-5582857399/0800.

S pozdravem „Za šťastné a veselé Vánoce pro všechny“ se za všechny v Caffé08 loučí 
celý tým pražírny.

„Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“ John Donne

8.11.2018
#pijtedobrekafe
Doprava a platbaObchodní podmínkyReklamaceKoupíte násZásady zpracování osobních údajůDOPLECHU.CZKe stažení